دسته بندی

 • مدیر انتشارات ارک درگذشت

  مدیر سایت6 روز قبل

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در آذربایجان شرقی، سعید ملازاده؛ صاحب امتیاز انتشارات ارک تبریز و فرزند مرحوم حمید ملازاده از با سابقه‌ترین ناشران تبریز بود. کتاب‌فروشی و انتشارات «ارک» یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌فروشی‌ها و ناشران تبریز است که بیش از 40 سال قدمت دارد. بعد از درگذشت حمید ملازاده، صاحب این انتشاراتی، مسعود ملازاده مدیریت کتاب‌فروشی ارک و برادرش سعید ملازاده مدیریت انتشارات ارک تبریز را برعهده گرفتند.

 • بودجه کمکی برای حمایت از نویسندگان انگلیسی در ایام کرونا

  مدیر سایت6 روز قبل

  به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، انجمن نویسندگان بریتانیا برنامه‌هایی برای کمک و حمایت از نویسندگان این کشور اعلام کرده است که برای امسال اولین این برنامه‌ها بودجه 370هزار پوندی است که قرار است طی برنامه منظمی به نویسندگان و ناشران مستقل اختصاص یابد. در ایام شیوع ویروس کرونا و قرنطینه بسیاری از مشاغل مربوط به کتاب دچار مشکلات زیادی شده و بسیاری از نویسندگان و شاعران تمام وقت در این کشور بیشتر درآمدهای خود را از دست داده‌اند. انجمن نویسندگان اپلیکیشن‌های مجازی برای ثبت‌نام نویسندگان ساکن بریتانیا ایجاد کرده و قرار است از سال جدید اسامی نویسندگان با میزان درآمد آنها جمع‌آوری شده و برای حمایت از آنها برنامه‌ریزی صورت گیرد. این انجمن گفته است در حال ثبت اسامی نویسندگان تا ماه فوریه است و قرار است تا ماه اکتبر همه این مبلغ به آنها تعلق گیرد. طبق اعلام انجمن نویسندگان بریتانیا در سال گذشته بیش از 72 نویسنده برای تامین هزینه‌های سفر به نمایشگاه‌ها و مراسم ادبی و همچنین تامین معیشت زندگی خود حدود 185هزار پوند دریافت کردند. بسیاری از این هزینه‌ها با حمایت بنیاد خیریه بلوندل تامین می‌شوند. انجمن نویسندگان بریتانیا اعلام کرده است که در سال جاری آمادگی دارد از چاپ و نشر کتاب‌ها به صورت محدود حمایت کند.

 • منتخبان نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی معرفی شدند

  مدیر سایت14 روز قبل

  منتخبان نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی طی مراسمی ازسوی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تجلیل شدند. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی به نقل از اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، محمدمحسن مصحفی معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، گفت: در نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی که به‌همت شهرداری مشهد برگزار شد، 307 هنرمند از 47 شهر کشور شرکت کردند که 77 نفر آنها را آقایان و 230 نفر دیگر را بانوان تشکیل می‌دادند که نشان از توجه بیشتر و مشارکت بالای بانوان در عرصه هنر دارد. وی ادامه داد: در مرحله نخست داوری که در محل نگارخانه برگ عمارت عین الدوله تهران برگزار شد، از میان 307 اثر دریافتی به دبیرخانه تعداد 67 اثر توسط هیات داوران مورد پذیرش قرار گرفت، همچنین در مرحله دوم داوری که در محل نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، داوران از میان آثار فیزیکی رسیده به دبیرخانه، آثار «سواری نماند از بزرگان و خرد» از افشین باقری، «روشن‌تر از آسمان» از فاطمه نمازی و «مرگ رستم» از سیدطاهر موسوی به ترتیب رتبه نخست تا سوم نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی را به خود اختصاص داد و به همراه 27 اثر دیگر منتخبان راه یافته به نمایشگاه دانستند. رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد یادآور شد: تابلوهای نقاشی منتخب داوران هم اکنون به موزه بزرگ خراسان انتقال داده شده و بزودی نمایشگاه یک ماهه نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی را با حضور علاقه مندان و هنردوستان شهر مشهد افتتاح خواهیم کرد. مصحفی با تشکر از تمامی هنرمندانی که در این رویداد ملی شرکت کرده بودند، خاطرنشان کرد: با توجه به ارزیابی آثار رسیده به دبیرخانه متوجه حضور و توجه جدی هنرمندان به مقوله شاهنامه در سرتاسر کشور شدیم و این نشان از سطح تاثیر گذاری این شاهکار هنری در میان قشر هنرمندان است به طوریکه در این رویداد، تابلویی با ابعاد 80/2 در 150 سانتی متر دریافت کردیم که بزرگترین اثر این دوسالانه را به خود اختصاص داد. وی در پایان یادآور شد: شهرداری مشهد تعداد 27 اثر را تا سقف 15 میلیون تومان از هنرمندان شرکت کننده در نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی خریداری خواهد کرد.

 • هوش مصنوعی گوگل برای تولید کتاب های صوتی

  مدیر سایت16 روز قبل

  به نقل از گودریدر، شیوع ویروس کرونا و اعمال قوانین قرنطینه در بسیاری از کشورهای جهان موج گرایش مردم به سمت کتاب‌های الکترونیک و صوتی را چندبرابر کرده است و به نوعی همه‌گیری کرونا هرچند در بسیاری از موارد منجر به آسیب‌های اقتصادی شده است اما ظاهرا صنعت انتشار کتاب‌های صوتی را پر رونق کرده است. براساس گزارش انجمن ناشران آمریکا از درآمد 1360 ناشر در آمریکا، پس از آغاز همه‌گیری کرونا و در سال2020 بخش کتاب‌های صوتی در انتشاراتی‌های مورد مطالعه برخلاف کتاب‌های چاپی رشدی 15درصدی و حجم دانلود کتاب صوتی برای کودکان در آمریکا 50درصد افزایش داشته است. البته با توجه به اینکه هزینه‌های تولید کتاب‌های صوتی بالاست تقریباً همه ناشران معتبر سعی می‌کنند کتاب‌ها را گلچین کنند و تنها تعداد معدودی از کتاب‌ها به نسخه‌های صوتی تبدیل می‌شوند. در این میان شرکت گوگل به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تعداد بیشتری از کتاب‌های الکترونیک منتشر شده در بازار اروپا و آمریکا را به کتاب صوتی تبدیل کند. مسئولان موتور جستجوی اینترنتی می‌گویند با استفاده از هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای اتوماتیک تبدیل متن به صدا قصد دارند بسیاری از کتاب‌های الکترونیک را به صوت تبدیل کنند. بخشی از تکنولوژی مورد استفاده گوگل در تبدیل متن به صوت هم اکنون در دسترس عموم قرار داده شده است ولی مسئولان این شرکت می‌گویند در فن‌آوری پیشرفته‌ای موسوم به TTS توجه به صوت و لحن گوینده کتاب‌های صوتی نیز رعایت شده است. مسئولان گوگل می‌گویند در حال مذاکره با ناشران معتبر اروپایی و آمریکایی هستند تا استفاده از کتاب‌های الکترونیک و مسئله حقوق کپی‌رایت مشکلی ایجاد نشود. ظاهراً مسئولان گوگل در تبدیل کتاب‌های الکترونیک مثل ناشران به پرفروش‌ بودن آثار توجهی ندارند و تمام کتاب‌های الکترونیک قرار است به نسخه های صوتی تبدیل شود.

 • کتبخانه ای که رفتگران از کتاب های دور ریخته شده درست کردند

  مدیر سایت19 روز قبل

  در گزارش سی‌ان‌ان خود خبرنگار آمریکایی نیز طوری صحبت می‌کرد که این کتابخانه کاملاً موقتی است ولی هنوز بعد از سه سال رفتگران به کتاب‌های خود اضافه می‌کنند. به نقل از سیاست دیلی، رفتگران شهرداری شهر آنکارا کتاب‌هایی که در زباله‌ها پیدا می‌کند جدا کرده و از آنها کتابخانه‌ای بزرگ ساخته است که پیش از این شبکه سی‌ان‌ان گزارشی مفصل از این کتابخانه در پایتخت کشور ترکیه منتشر کرده بود. در گزارش سی‌ان‌ان خود خبرنگار آمریکایی نیز طوری صحبت می‌کرد که این کتابخانه کاملاً موقتی است ولی سه سال از شروع این کتابخانه گذشته و هر روز کتاب‌های آن افزوده می‌شود. حالا دیگر کارگران شهرداری آنکارا به کمک بیتمور 23 ساله آمده‌‌اند و آنها نیز کتاب‌های دور ریخته شده را به مکان فعلی کتابخانه واقع در یک کارخانه سابق آجرپزی می‌آورند. این کارگران شهرداری در منطقه چانکایا واقع ماه‌ها وقت صرف جمع‌آوری کتاب‌های دور انداخته شده از میان زباله‌های شهر کردند و با استفاده از آنها کتابخانه خود را به 25هزار نسخه کتاب رسانده‌اند و حالا حتی به سازمان‌های دولتی نیز کتاب قرض می‌دهند. ساختمان کتابخانه یک کارخانه آجرسازی قدیمی در نزدیکی اداره‌ بهداشت است. به گفته‌ کارگران معلمان مدارس روستایی از سراسر ترکیه متقاضی این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان هستند. این کتابخانه در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به روی عموم باز شد و افراد شروع به اهدای کتاب به این کتابخانه کردند و مهم‌ترین کتاب‌های موجود در این کتابخانه کتاب‌های ادبیاتی و علمی است.(ایبنا)

... بیشتر